T551B686K030AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T551B686K030AH
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 68 µF
Package / Case Axial, Can
Voltage - Rated 30 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 68UF 30V AXIAL