T555B107M025AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T555B107M025AH
  • Package: Nonstandard
Parameters
Series T555
RoHS RoHS
Type Hermetically Sealed
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 190mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 100UF 25V SMD