T555B147K006AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T555B147K006AH
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 140 µF
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 120mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 140UF 6.3V SMD