T555B337K035AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T555B337K035AT
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 330 µF
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 180mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 330UF 35V SMD