T556B127M015AH
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T556B127M015AH
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 120 µF
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 110mOhm @ 100kHz
CAP TANT POLY 120UF 15V SMD