T556B706K015AT
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T556B706K015AT
  • Package: Nonstandard
Parameters
Size / Dimension 0.965" L x 0.335" W (24.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.378" (9.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 70 µF
Package / Case Nonstandard
Voltage - Rated 15 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
CAP TANT POLY 70UF 15V SMD