T591D227M006ATE025
  • Manufacturer: KEMET
  • CONEVO NO: T591D227M006ATE025
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm @ 100kHz
Series KO-CAP® T591
RoHS RoHS
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917