AA3527AZGS-30MAV
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: AA3527AZGS-30MAV
  • Package: 4-SMD, J-Lead
RoHS RoHS
Color Green
Features -
Lens Size 2.40mm Dia
Lens Color Colorless
Lens Style Round with Flat Top
Part Status Active
Height (Max) 1.90mm
Configuration Standard
Mounting Type Surface Mount
Viewing Angle 120°
Current - Test 30mA
Package / Case 4-SMD, J-Lead
Size / Dimension 3.20mm L x 2.70mm W
Lens Transparency Clear
Wavelength - Peak 515nm
Millicandela Rating 750mcd
Wavelength - Dominant 525nm
Supplier Device Package 4-SMD
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V