ACDA56-41PBWA/A-F01
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: ACDA56-41PBWA/A-F01
  • Package: 20-SMD, No Lead
RoHS RoHS
Color Blue
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 20-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.988" W x 0.148" D (19.00mm x 25.10mm x 3.75mm)
Wavelength - Peak 468nm
Millicandela Rating 9mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 120mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.2V
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL BLU 20SMD