ACDA56-51SURKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: ACDA56-51SURKWA
  • Package: 10-SMD, No Lead
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-SMD, No Lead
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Wavelength - Peak 650nm
Millicandela Rating 36mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL RED 10SMD