BA56-12SURKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: BA56-12SURKWA
  • Package: 12-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 73mcd
Number of Characters 3
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 12DIP