BC56-12SYKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: BC56-12SYKWA
  • Package: 12-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Yellow
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 12-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension -
Wavelength - Peak 590nm
Millicandela Rating 120mcd
Number of Characters 3
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP YLW 12DIP