CA56-11SURKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: CA56-11SURKWA
  • Package: 36-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment Clock
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 36-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension -
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 72mcd
Number of Characters 4
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
DISP 7SEG 0.56" QUAD RED 36DIP