DA56-51ZGWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: DA56-51ZGWA
  • Package: 18-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 18-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.670" H x 0.984" W x 0.270" D (17.02mm x 25.00mm x 6.86mm)
Wavelength - Peak 515nm
Millicandela Rating 188mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 102.5mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3.3V
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL GRN 18DIP