DC56-11SYKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: DC56-11SYKWA
  • Package: 18-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Yellow
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 18-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.984" H x 0.750" W x 0.268" D (25.00mm x 19.05mm x 6.80mm)
Wavelength - Peak 590nm
Millicandela Rating 130mcd
Number of Characters 2
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
DISPLAY 7SEG 0.56" DBL YLW 18DIP