PSA39-21GWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: PSA39-21GWA
  • Package: 16-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 14-Segment, Alphanumeric
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 16-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Size / Dimension 0.820" H x 0.390" W x 0.380" D (20.83mm x 9.91mm x 9.65mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 4.4mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISP 14SEG 0.39" SGL GRN 16DIP