SA10-21CGKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SA10-21CGKWA
  • Package: 10-DIP (1.197", 30.40mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (1.197", 30.40mm)
Digit/Alpha Size 1.00" (25.40mm)
Size / Dimension 1.339" H x 0.551" W x 0.413" D (34.00mm x 14.00mm x 10.50mm)
Wavelength - Peak 574nm
Millicandela Rating 95mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
DISPLAY 7-SEG 1" SGL GREEN 10DIP