SA23-12YWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SA23-12YWA
  • Package: 10-DIP (2.370", 60.10mm)
RoHS RoHS
Color Yellow
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (2.370", 60.10mm)
Digit/Alpha Size 2.24" (56.90mm)
Size / Dimension 2.756" H x 1.890" W x 0.472" D (70.00mm x 48.00mm x 12.00mm)
Wavelength - Peak 590nm
Millicandela Rating 40mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 300mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 8.4V
DISPLAY 7SEG 2.24" SGL YLW 10DIP