SA36-11YWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SA36-11YWA
  • Package: 10-DIP (0.200", 5.08mm)
RoHS RoHS
Color Yellow
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Digit/Alpha Size 0.36" (9.14mm)
Size / Dimension 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Wavelength - Peak 590nm
Millicandela Rating 2.6mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL YLW 10DIP