SA43-11SRWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SA43-11SRWA
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS RoHS
Color Red
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.43" (10.92mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Wavelength - Peak 660nm
Millicandela Rating 42mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.85V
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL RED 14DIP