SA56-11GWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SA56-11GWA
  • Package: 10-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Anode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 11mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL GRN 10DIP