SC36-11SURKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SC36-11SURKWA
  • Package: 10-DIP (0.200", 5.08mm)
RoHS RoHS
Color Red
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Digit/Alpha Size 0.36" (9.14mm)
Size / Dimension 0.551" H x 0.295" W x 0.335" D (14.00mm x 7.50mm x 8.50mm)
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 28mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
DISPLAY 7SEG 0.36" SGL RED 10DIP