SC39-11GWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SC39-11GWA
  • Package: 10-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 6.4mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL GRN 10DIP