SC39-12SURKWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SC39-12SURKWA
  • Package: 10-DIP (0.300", 7.62mm)
RoHS RoHS
Color Red
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.300", 7.62mm)
Digit/Alpha Size 0.39" (10.00mm)
Size / Dimension 0.512" H x 0.394" W x 0.276" D (13.00mm x 10.00mm x 7.00mm)
Wavelength - Peak 645nm
Millicandela Rating 46mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 1.95V
DISPLAY 7SEG 0.39" SGL RED 10DIP