SC43-11GWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SC43-11GWA
  • Package: 14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
RoHS RoHS
Color Green
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm), 11 Leads
Digit/Alpha Size 0.43" (10.92mm)
Size / Dimension 0.748" H x 0.496" W x 0.310" D (19.00mm x 12.60mm x 7.87mm)
Wavelength - Peak 565nm
Millicandela Rating 10mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 62.5mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.2V
DISPLAY 7SEG 0.43" SGL GRN 14DIP