SC56-11YWA
  • Manufacturer: Kingbright
  • CONEVO NO: SC56-11YWA
  • Package: 10-DIP (0.600", 15.24mm)
RoHS RoHS
Color Yellow
Common Pin Common Cathode
Part Status Active
Display Type 7-Segment
Current - Test 20mA
Display Format -
Package / Case 10-DIP (0.600", 15.24mm)
Digit/Alpha Size 0.56" (14.22mm)
Size / Dimension 0.750" H x 0.500" W x 0.315" D (19.05mm x 12.70mm x 8.00mm)
Wavelength - Peak 590nm
Millicandela Rating 6.5mcd
Number of Characters 1
Power Dissipation (Max) 75mW
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.1V
DISPLAY 7SEG 0.56" SGL YLW 10DIP