RN731ETTP2741C25
  • Manufacturer: KOA Speer Electronics, Inc.
  • CONEVO NO: RN731ETTP2741C25
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0402
Temperature Coefficient ±25ppm/°C
Series RN73
RoHS RoHS
Ratings -
Features Moisture Resistant
Tolerance ±0.25%
Resistance 2.74 kOhms
Composition Thin Film
Part Status Not For New Designs
Failure Rate -
Power (Watts) 0.063W, 1/16W
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
RES 2.74K OHM 0.25% 1/16W 0402