04021J0R2ZBSTR
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: 04021J0R2ZBSTR
  • Package: 0402 (1005 Metric)
Parameters
Series Accu-P®
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±0.01pF
Capacitance 0.2 pF
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP THIN FILM 0.2PF 100V 0402