0402YC101MAT2A
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: 0402YC101MAT2A
  • Package: 0402 (1005 Metric)
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.56mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 100PF 16V X7R 0402