06035J5R6BBSTR
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: 06035J5R6BBSTR
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series Accu-P®
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Capacitance 5.6 pF
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max) 0.029" (0.73mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603