08055J3R6BBTTR
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: 08055J3R6BBTTR
  • Package: 0805 (2012 Metric)
Parameters
Series Accu-P®
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±0.1pF
Capacitance 3.6 pF
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated 50 V
Size / Dimension 0.079" L x 0.050" W (2.00mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.044" (1.13mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
CAP THIN FILM 3.6PF 50V 0805