APA0609331M010R
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: APA0609331M010R
  • Package: Radial, Can - SMD
Parameters
Series APA
RoHS RoHS
Type Polymer
Ratings -
Features -
Impedance -
Tolerance ±20%
Capacitance 330 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.386" (9.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Ripple Current @ Low Frequency 157.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.15 A @ 100 kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
CAP ALUM POLY 330UF 20% 10V SMD