C005YJ0R5PBSTR
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: C005YJ0R5PBSTR
  • Package: 01005 (0402 Metric)
Parameters
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max) 0.007" (0.17mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Series Accu-P® C005
RoHS RoHS
Features RF, High Q, Low Loss
Tolerance ±0.02pF
Capacitance 0.5 pF
CAP THIN FILM 0.5PF 16V 01005