CB042D0334JBC
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: CB042D0334JBC
  • Package: 2220 (5750 Metric)
Parameters
Series CB
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.33 µF
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.130" (3.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC 2220