CB042K0103KBC
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: CB042K0103KBC
  • Package: 2220 (5750 Metric)
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 10000 pF
Part Status Active
Termination Solder Pads
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension 0.228" L x 0.197" W (5.80mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series CB
CAP FILM 10000PF 10% 630VDC 2220