CWR29JB225KCDC
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: CWR29JB225KCDC
  • Package: 1510 (3825 Metric)
Parameters
Series Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 2.2 µF
Part Status Active
Failure Rate C (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1510 (3825 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
ESR (Equivalent Series Resistance) 3.6Ohm
CAP TANT 2.2UF 10% 20V 1510