CWR29JB335KCEC
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: CWR29JB335KCEC
  • Package: 2010 (5125 Metric)
Parameters
Series Military, MIL-PRF-55365/11, CWR29
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features High Reliability
Tolerance ±10%
Capacitance 3.3 µF
Part Status Active
Failure Rate C (0.01%)
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2010 (5125 Metric)
Voltage - Rated 20 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max) 0.065" (1.65mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code E
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 2010