F381E475MSA
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: F381E475MSA
  • Package: 0805 (2012 Metric)
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 4.7 µF
Part Status Active
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Manufacturer Size Code S
ESR (Equivalent Series Resistance) 500mOhm @ 100kHz
Series F38
CAP TANT POLY 4.7UF 25V 0805