FB37L6L0106KC
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: FB37L6L0106KC
  • Package: Radial
Parameters
Series FB
RoHS RoHS
Ratings -
Features Low ESR
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.673" L x 0.945" W (42.50mm x 24.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Height - Seated (Max) 1.732" (44.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 9 mOhms
CAP FILM 10UF 10% 1.1KVDC RADIAL