FFB46L0305K--
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: FFB46L0305K--
  • Package: Radial
Parameters
Series FFB
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 3 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.224" L x 0.819" W (31.10mm x 20.80mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 180V
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Height - Seated (Max) 1.232" (31.30mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 3UF 10% 1.1KVDC RADIAL