FFV36L0905K--
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: FFV36L0905K--
  • Package: Radial - 4 Leads
Parameters
Series FFV3
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 9 µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial - 4 Leads
Size / Dimension 1.575" L x 1.417" W (40.00mm x 36.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 180V
Voltage Rating - DC 1100V (1.1kV)
Height - Seated (Max) 1.575" (40.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
CAP FILM 9UF 10% 1.1KVDC RADIAL