SA205C104KAR
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: SA205C104KAR
  • Package: Axial
Parameters
Series SpinGuard® SA
RoHS RoHS
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.1 µF
Part Status Active
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL