| Parameters | |
|---|---|
| Series | SCC |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 1.2 F |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.091" (2.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Voltage - Rated | 2.7 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 240mOhm @ 1kHz |