| Parameters | |
|---|---|
| Series | SCC LE |
| RoHS | RoHS |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 400 F |
| Part Status | Active |
| Termination | Screw Terminals |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Axial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 2.7 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 65°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia x 2.717" L (35.00mm x 69.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 65°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |