SXP47C105KAA
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: SXP47C105KAA
  • Package: Radial
Parameters
Series SXP
RoHS RoHS
Ratings -
Features High Temperature
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Applications SMPS Filtering
Failure Rate -
Lead Spacing 0.780" (19.80mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 500V
Size / Dimension 0.882" L x 0.230" W (22.40mm x 5.84mm)
Height - Seated (Max) 0.652" (16.55mm)
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Temperature Coefficient X7R
CAP CER 1UF 500V X7R RADIAL