TACL105K016XTA
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TACL105K016XTA
  • Package: 0603 (1608 Metric)
Parameters
Series TACmicrochip®, TAC
RoHS RoHS
Type Molded
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. -
Size / Dimension 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code L
ESR (Equivalent Series Resistance) 7.5Ohm
CAP TANT 1UF 10% 16V 0603