TAP105K035CCS
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP105K035CCS
  • Package: Radial
Parameters
Series TAP
RoHS RoHS
Type Conformal Coated
Ratings -
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code A
ESR (Equivalent Series Resistance) 8Ohm
CAP TANT 1UF 10% 35V RADIAL