TAP106K050CCS
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP106K050CCS
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code J
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.6Ohm
CAP TANT 10UF 10% 50V RADIAL