TAP106M035SRW
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP106M035SRW
Features General Purpose
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code F
ESR (Equivalent Series Resistance) 2Ohm
CAP TANT 10UF 20% 35V RADIAL