TAP107K010CCS
  • Manufacturer: KYOCERA AVX
  • CONEVO NO: TAP107K010CCS
Features General Purpose
Tolerance ±10%
Capacitance 100 µF
Part Status Active
Failure Rate -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code K
ESR (Equivalent Series Resistance) 1Ohm
CAP TANT 100UF 10% 10V RADIAL